جایزه جهانی روبان قرمز ملل متحد به ایران رسید

نویسنده : جام نيوز                   منبع : خبرگزاری تسنیم


در راستای کاهش همه گیری ایدز؛

جایزه جهانی"روبان قرمز" ملل متحد به ایران رسیدبه گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم، مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد اعلام کرد: تعداد 10 سازمان مردم نهاد استثنایی شامل سازمانی غیردولتی از ایران، جایزه روبان قرمز 2014 را  برای خدمات برجسته خود در زمینه کاهش همه گیری ایدز دریافت کردند. این جایزه  معتبر اخیرا در جلسه ای ویژه و در بیستمین کنفرانس بین المللی ایدز در ملبورن استرالیا به آنها اهدا شد. جایزه روبان قرمز از جوایز برتر دنیا در زمینه اقدامات برجسته و خلاق مردمی در پاسخ به همه گیری ایدز به حساب می‌آید.

سازمان مردم نهاد "احیای حیاط صرمد" که برای اقدامات چشمگیرش در زندان‌ها شناخته شده است، خدمات درمانی را برای معتادان عرضه کرده و همچنین، کارگاه‌های آموزشی در زمینه سلامت جنسی و باروری اجرا کرده که موجب پیشگیری بین  مصرف کنندگان مواد مخدر شده است. احیای حیاط صرمد یکی از نخستین سازمان‌های مردم نهاد جمهوری اسلامی ایران است که در زمینه کاهش آسیب و اچ آی وی در نظام زندان‌ها فعالیت کرده است.

سازمان‌های مردم نهاد به دنیا نشان می‌دهند چگونه برای تغییر در  پاسخ به ایدز بسیج می‌شوند و جایزه روبان قرمز از دستاوردها و تحولات آنان تقدیر می‌کند. در این راستا میشل سیدیبه، مدیر اجرایی برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز می‌گوید: در روستاها و شهرهای سراسر دنیا جوامع مشکلات را در دست خود گرفته و به راه حل‌هایی خلاقانه در  پاسخ  به مشکلات ایدز دست یافته اند که اغلب غیرقابل حل به نظر می‌رسند. من به برندگان جایزه روبان قرمز 2014 برای شجاعت، عزم و فداکاریشان تبریک می‌گویم. مدیریت و افکار راهبردی آنها ما را به جایی که امروز هستیم رسانده است.

روبان قرمز نشانی جهانی برای نهضت توجه به ایدز است. این جایزه هر دو سال یک بار در کنفرانس بین المللی ایدز برای قدردانی به سازمان‌های مردم  نهادی اهدا می‌شود که مدیریت و کارهای خلاقانه و چشم گیر آنها باعث کاهش تاثیر و گشترس ایدز می‌شود. این جایزه تلاشی همه جانبه از سوی خانواده برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز است که امسال تاکید آن بر اولویت‌های جدید جهانی به رسمیت شناخته شده این سازمان است.